Dress code, czyli ubrania też mają głos!
Statystycznie w przeciętnym polskim domu średnio raz w tygodniu wybrzmiewa pełne frustracji stwierdzenie: nie mam w co się ubrać! Niewątpliwie prym w wypowiadaniu tych słów od lat wiodą kobiety. Mężczyźni jednak nie pozostają daleko w tyle – szczególnie gdy nadarza się wyjątkowa okazja, w której ulubioną bluzę i przetarte dżinsy, dla dobra ogółu lepiej pozostawić w szafie. W takiej sytuacji niezwykle przydatna może okazać się znajomość dress code’u.
Tajny kod ubioru
Dress code to pojęcie, którego znaczenie należy rozpatrywać w dwóch językach: angielskim, z którego pochodzi, oraz biznesowym, do którego przynależy. W wolnym tłumaczeniu dress code oznacza „kod ubioru/ubierania się” i odnosi się do wszelkich zasad, wskazówek i schematów związanych z doborem stroju pod konkretną okazję. Po co właściwie ktoś pokusił się o stworzenie takiego zbioru? Przede wszystkim dla wygody! Schematy prezentujące szczegółowy dobór ubioru do okoliczności pozwalają zaoszczędzić czas, a także uniknąć popełnienia faux-pas.
Z dress codem najczęściej spotykamy się na płaszczyźnie biznesowej, ponieważ jest on ściśle związany z sytuacjami oficjalnymi i zawodowymi. Dress code może określać zarówno wskazówki związane z ubiorem na rozmowę rekrutacyjną, normy stroju codziennego obowiązującego w danej firmie czy instytucji, jak i kreację na wydarzenia i przyjęcia o charakterze formalnym. Czy to jednak wszystko? Absolutnie nie. Dress code może obowiązywać także w sytuacjach mniej formalnych.
Zdarzyło Wam się być na wieczorze panieńskim, gdzie pannę młodą w bieli otaczały jej przyjaciółki w czarnych ubraniach? Uczestniczyliście kiedyś w balu przebierańców, którego motywem były bajki Disneya? A może otrzymaliście kiedyś zaproszenie na ślub swoich znajomych? Tak naprawdę w każdej z tych sytuacji obowiązywał jakiś dress code – niekiedy jednak był on odgórnie i drobiazgowo narzucony (jak w przypadku koloru strojów na wieczorze panieńskim). Innym razem wynikał z ogólnie przyjętych norm (jak np. elegancki strój na ślub).
Rodzaje dress code’u, czyli jak ubierać się zgodnie z etykietą?
Zasadniczo dress code możemy podzielić na 3 rodzaje:
- dress code formalny (white tie i black tie),
- dress code biznesowy (business attire, business smart casual, cocktail),
- dress code codzienny (casual, sport).
- White tie
W kulturze zachodniej white tie dress code uchodzi za najbardziej szykowny i restrykcyjny schemat ubioru. Jest on ściśle związany z oficjalnymi przyjęciami wieczorowymi, na których liczy się elegancja. White tie obowiązuje m.in. na gali wręczenia Nagród Nobla, podczas królewskich uroczystości czy na kolacjach państwowych.
Co należy ubrać?
Mężczyzn obowiązuje biała koszula ze spinkami, kamizelka, czarny frak i spodnie, czarne lakierki oraz muszka. Kobiety zaś są zobowiązane przyodziać długie suknie balowe i długie rękawiczki.
- Black tie
Z kolei black tie jest uznawany za dress code nieco mniej restrykcyjny. To właśnie z jego zasad korzystamy, szykując się na wesele czy oficjalną kolację.
Co należy ubrać?
Kobiety zakładają suknię balową lub koktajlową, podczas gdy mężczyzn obowiązuje biała koszula, czarny/biały/granatowy garnitur lub smoking, lakierki, muszka oraz opcjonalnie kamizelka.
- Business attire
Business attire to najbardziej formalna odmiana biznesowego dress code’u. Z jego zasad korzysta się podczas doboru stroju na oficjalne spotkania w sferach dyplomatycznych. W tym rodzaju ubioru najważniejsza jest prostota i elegancja.
Co należy ubrać?
U mężczyzn obowiązuje biała koszula z krawatem, czarny/ciemnoszary/ciemnogranatowy garnitur, klasyczne, czarne lub ciemnobrązowe buty (najlepiej oxfordy), poszetka. U kobiet będzie to zaś elegancka sukienka zakrywająca kolana i ramiona lub elegancka bluzka/koszula i spódnica ołówkowa za kolana, garsonka, buty na obcasie (opcjonalnie: damski garnitur).
- Business smart casual
Business smart casual dress code stanowi połączenie stroju biznesowego z codziennymi detalami. Zazwyczaj jest on stosowany w pracy korporacyjnej czy też na imprezach zawodowych.
Co należy ubrać?
Kobiety powinny założyć eleganckie sukienki, spódnice, ciemne spodnie (np. jeansy czy chinosy), koszule, swetry oraz buty (np. szpilki, baleriny, półbuty czy botki). Mężczyzn z kolei obowiązuje koszula z długim lub krótkim rękawem, marynarka, ciemne spodnie (np. jeansy, w kant lub chinosy) oraz półbuty.
- Cocktail
Cocktail dress code jest związany z wydarzeniami półformalnymi. Propozycja ubioru jest więc elegancka, jednak lżejsza i dająca więcej swobody.
Co należy ubrać?
Mężczyźni są zobowiązani przyodziać garnitur (wzorzysty lub w jednolitym kolorze), koszulę, muszkę lub krawat, poszetkę oraz półbuty. W przypadku kobiet zaleca się ubiór damskiego garnituru, sukienki lub spódnicy za kolano, butów na obcasie oraz eleganckiej torebki.
- Casual
Casual dress code to nic innego, jak styl codzienny. Są to ubrania, które nosimy do pracy czy na spotkania ze znajomymi. W tym wypadku wybór stroju praktycznie nie ma ograniczeń – najlepiej jednak unikać odzieży sportowej oraz ubrań intensywnych kolorystycznie i tych z krzykliwymi nadrukami.
- Sport
Najmniej oficjalnym rodzajem dress code’u jest ten sportowy. Na płaszczyźnie prywatnej najważniejszą zasadą w tego typu ubiorze jest wygoda. Nieco inaczej jest w przypadku sportów zawodowych, gdzie obowiązują ścisłe reguły, dotyczące doboru stroju przez zawodników.
Dress code – czy warto go przestrzegać?
Niewątpliwie ubiór to jedna z pierwszych rzeczy, które zauważamy u innych i które inni zauważają u nas. Z perspektywy pracodawcy/organizatora wydarzenia zastosowanie dress code’u to sposób na ujednolicenie ubioru pracowników czy uczestników danego wydarzenia. Dlaczego warto ich przestrzegać? Ubiór zgodny z obowiązującymi normami dodaje profesjonalizmu, który w świecie biznesu odgrywa bardzo ważną rolę. A w sytuacjach mniej formalnych? Pozwoli poczuć się komfortowo i uniknąć kompromitacji – a czasem nawet i niespostrzeżenie stopić się z tłumem! 😊